למרות שהזדקנות היא תהליך טבעי, התפיסה וההתייחסות אליה משתנה בין תרבויות ואפילו באותה חברה לאורך זמן. כל תרבות תופסת את הנקודה בזמן בה היא מתייחסת לאדם כזקן.

״אטלס ההזדקנות״ הוא פרויקט עיצוב חברתי על הזדקנות שהוצג בשבוע העיצוב ההולנדי 2022 בו בקרתי באוקטובר האחרון. קאון קים נולדה בסיאול, קוריאה וגרה בקלן, גרמניה. בפרוייקט זה היא בודקת את תפיסת החברה את הזיקנה בתרבות ומשווה בין 2 התרבויות שהיא מכירה – הקוריאנית והגרמנית. שתי החברות עוברות כרגע שינויים דמוגרפיים מהירים ואוכלוסיה מזדקנת.

התהליך כולל מחקר בערים, מעקב אחר מספר אנשים ביום יום, שיחות עם קבוצות אוכלוסייה שונות בתרבויות שונות והתבוננות בתפיסתנו את נרטיב החיים ביחס לקו הזמן. שזה חלק מאד מעניין בפרוייקט שאני מרחיבה עליו בהמשך.

בהקדמה לספרה היא כותבת על כך שחיינו כיום מתארכים ועל פי הסטטיסטיקה מספר האנשים שיחיו מעל גיל 80 הולך לשלש עצמו בשלושה העשורים הקרובים (או”ם, 2017). למרות שהמדינות מתכוננות לכך במונחים של תשתית, מערכת בריאות או בניית קהילה, הן לא מתכוננות לכך בתפיסה. להיות צעיר בלוק ובלייף סטייל זה מעניין. להפוך לזקן זה מפחיד, מזוהה עם חולשה, בדידות, כיעור ושעמום. היא מוסיפה גם שהתקשורת עדין מתייחסת לאדם באמצע שנות ה-60 שלו כמו בעבר – כאחד שנותרו לו מספר שנים מועט לחיות ולא אדם שיש לפניו עוד לפחות 20 שנה לחיות. המסקנה: חייבים לחפש דגמים חדשים להזדקנות ולאתגור הסטריוטיפים בנושא.

היא מנסה להראות שהזדקנות זו לא רק התקדמות על ציר הזמן אלא גם במרחב. ההתפשטות הגיאוגרפית של איזורים בהם האוכלוסיה היזדקנה יצרה סביבה תחבורה, מספרה, קניות ועוד דברים שהותאמו במיוחד עבורה, לכן אטלס ההזדקנות הוא גם במרחב.

מתי פעם אחרונה התבוננתם בחייכם כגרף עם ציר זמן וציר אושר?

בנוסף לחקר שערכה היא נתנה לכל מבקר דף נייר בו היה צריך למלא נקודות משמעותיות בחייו על ציר הזמן למול רמת האושר שחווה באותה נקודה בזמן. התוצאות היו מרתקות. מוזמנים לנסות גם. אם אתם לא בטוחים שימו לב לדוגמאות המופיעות בהמשך.

ניקול ואני מציירות את ציר הזמן מול ציר האושר עם תחזית לקראת שנות ה-90 של חיינו.

מתוך מחברת סיכום פרוייקט בו חקרה גם את ההסטוריה של תפיסת הזיקנה מבחינה חברתית בעבר.

מחשבה ToGo

מה זה בשבילכם להזדקן? מתי זה מתחיל בכלל? מתי פעם אחרונה ציירתם גרף שציר אחד הוא הזמן שחולף וציר אחר הוא רמת האושר שלכם? ומהם הנקודות של ציוני הזמן והדרך? תנסו ואשמח לשמוע מה יצא לכם או יותר נכון איך זה נראה…

שלכם בעיצובית מדוברת
מינה פורטנוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא

דילוג לתוכן