היום 13.2.23 הוא יום שני השחור מבחינת הבליץ המשפטי ושינוי שיטת המשפט. באותה מידה הוא גם אופטימי. כ-300,000 א.נשים אכפתיים ואכפתיות שחרדים וחרדות לצביונה של המדינה עלו לירושלים להביע את דאגתם. 

פה מול עצמי (יותר נכון מול המחשב), לאחר שקראתי כתבות שמסבירות נהדר בדה מרקר וכלכליסט את המצב, ניסיתי להבין את ההפיכה המשפטית בדרך שלי. הדרך היא אינפוגרפיקה- אינפורמציה + גרפיקה, משהו שהוא שפה שניה לי. 

ההפיכה המשפטית של לוין - אינפורגרפיקה
ההפיכה המשפטית של לוין - אינפורגרפיקה
ההפיכה המשפטית של לוין - אינפורגרפיקה
ההפיכה המשפטית של לוין - אינפורגרפיקה
ההפיכה המשפטית של לוין - אינפורגרפיקה
ההפיכה המשפטית של לוין - אינפורגרפיקה
ההפיכה המשפטית של לוין - אינפורגרפיקה

בנימה אישית

אני זוכרת שב- 2017 כשחזרתי לספסל הלימודים, הפעם לתואר רב תחומי באוניברסיטת חיפה, למדתי מבוא למשפט ישראלי. יש לי עד היום קלסר עב קרס עם סימונים והפניות אינסופיות. זה היה מרתק למרות שיש קונוטציה משעממת למשפטים. זה היה מרתק כי העביר את זה עו״ד בן חיים יצחק בצורה מסודרת וברורה שלב אחר שלב. בהסבר והגיון של חוקים שנבנו זה על גבי זה, עםלצד היסטוריה פוליטית שמלווה אותם. למדנו על גישות למשפט, על ההתנגשות האסכולות בפסיקה בישראל (על נורמה דתית שהריבון הוא אלוהים ועל נורמה חוץ משפטית שהיא הנורמה המוסרית והריבון הוא כל אדם לעצמו) , על הרשויות וחשיבות ההפרדה בינהם (קצת יותר לעומק מבית ספר יסודי). על מהי חוקה ומה מעמדה. כיצד הכל התחיל, איך גם אז לא הייתה הסכמה ודחו ודחו את גיבוש החוקה. דיברנו על  ועדת הררי, על חוק מזרחי ופסקת ההתגברות, על חוקי היסוד והחוקים הרגילים. על מינוי השופטים לחוק יסוד: השפיטה. על הניסיון לבצע איזון בין שיקולים מקצועיים לשיקולים פוליטיים (מה שבהפיכה המוצעת מתבטל לגמרי!) וכמובן על הפסיקות המפורסמות של שמגר ברק וחשין בין השאר.  

דוגמאות לעתירות בג״ץ ידועות הן שמראות כמה אנו חייבים רשות שופטת עצמאית ובלתי תלויה:

  • בג״ץ אליס מילר העוסק בסוגיית השיויון בין המינים שבעקבותיו צה״ל פותח את הקורסים האיכותיים  גם לנשים
  • בג״ץ דנילוביץ, – העוסק בסוגיית השיוויון – בן זוג הומוסקסואל אשר לא קיבל את ההטבות ממקום עבודתו התובע לקבל זכויות של בן זוג כמו אשה שהיא בת זוג
  • בג״ץ מועצת הכפר בית סוריק, שעוסקת בשיוני תוואי גדר ההפרדה.

כמו שאתם מבינים אני יכולה להמשיך עוד ועוד אבל הפוסט נועד להסביר את ה״רפורמה״ (מיסגור למילה ״הפיכה״. רפורמה הרי נשמע משהו חיובי). פשוט מדהימה אותי הידיעה שמשהו שנלמד כקורס מבוא הפך למציאות יומיומית שקורעת את מדינת ישראל. מוזמנים ומוזמנות להעביר הלאה  שעוד יבינו.

שלכם בעיצובית מדוברת
מינה

נ.ב. במידה וטעיתי או לא דייקתי אשמח לשמוע על כך. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא

דילוג לתוכן