הנושא השנה היה – היכונו! או באנגלית (מוצלח יותר) Get Set. כל התערוכות וההרצאות היו סביב התכוננות. התכוננות לקראת האתגרים העומדים בפנינו כחברה –משבר האקלים, המלחמה באוקראינה, אי שיויון ועוד אתגרים חברתיים רבים אחרים. באוויר היתה תחושת שליחות. אתם חייבים להיות מוכנים לקראת מה שהולך לקרות.

שבוע העיצוב הוא הפסטיבל הגדול ביותר של צפון אירופה והשנה הציגו בו 2,600 מציגים ו- 355,000 מבקרים. המציגים הם דור חדש של מעצבים – מעצבים עם אג׳נדה חברתית חזקה. הפרוייקטים שלהם מייצגים את כל אותם נושאים דחופים ומורכבים של זמננו. עם זאת לצד הבעיות הגלובליות היו גם הרבה נושאים אישיים. המגוון, הכמות ונקודות המבט היו מרתקים.

איך מתנהלים?

לאחר שרכשנו כרטיס אונליין (23 יורו) מבעוד מועד, למרות שניתן לרכוש גם כרטיסים בביתן הכרטיסים אליו אנו צועדות.  שם, עם הצגת התשלום עבור הכרטיס, כל אחת קיבלה צמיד המחובר ליד עד סוף אותו שבוע. כך ניתן להכנס לכל המבנים והתערוכות ללא תשלום נוסף, כולל הסעות ברכבים שנוסעים בעיר על מנת להסיע את המבקרים ממקום למקום. (נ.ב. – לא לדאוג הצמדי מתייבש מהר מאד לאחר מקלחת).

 במידה ואתם רוצים להצטרף להרצאות יש לשלם תשלום נוסף פר יום הרצאות. אני למשל הצטרפתי ליומיים והיה מרתק.

600 אירועים בשבוע - איך יודעים לאן ללכת?

השנה היו 600 אירועים! בשבוע אחד. כך שקודם כל צריך לעשות קצת עבודת הכנה מראש ולקרוא מה הכי מעניין אתכם לא להפסיד כי קשה לראות את הכל. 

יש 2 אפשרויות לטייל בתערוכות:

 1-  על פי מסלולי נושא כגון מסלול קיימות, עיצוב אורבני, עיצוב חברתי ועוד. היתרון בבחירה זו- אתם הולכים לראות בדיוק מה שרציתם בנושא מסויים. החסרון – מתבזבז המון זמן בלקפוץ מאיזור תצוגה לאחר כי לרוב הנושאים לא מרוכזים במקום אחד. ראו תמונות בהמשך.

2- על פי איזור גאוגרפי של מתחמי תצוגה – מקומות מרכזיים שמציגים בהם כל מיני נושאים במקום אחד. זה מה שאני עשיתי. המתחמים העיקריים הם עצומים ומציגים בהם עשרות מציגים בנושאים שונים. הרבה פעמים יש הרבה מנושא אחד באיזור כזה. קחו בחשבון שבין השיטוט בתערוכות, השיחות, העצירות, הפידול אופניים והאוכל הזמן טס ולכן יצא לי בערך איזור ליום.

סיור על פי מסלולי נושא

הנושאים והשאלות שמעלים נושאי הסיורים (מאתר התערוכה)

Eco Pioneers

איך עיצוב, מדע וטכנולוגיה יכולים להציל את כדור הארץ?

ככל שהגבולות בין עיצוב למדע מיטשטשים יותר ויותר, אנו יכולים ללמוד לרתום את הביולוגיה ליצירת מוצרים, תהליכים וסביבות בהרמוניה עם עולם הטבע. חלק מההתקדמות הטכנולוגית הללו מעמידים בספק את התפקיד האתי של המעצב. איפה מותחים את הגבול?

Designing Society

כיצד נוכל להשתמש בעיצוב כדי לשרת את הצרכים של החברה?

לעיצוב יש את הכוח להתמודד עם סוגיות חברתיות, ליצור קהילות מכילות, לתמוך בהתנהגויות תרבותיות חדשות ולקדם רווחה. דרך העדשה של עיצוב חברתי ושירותי, אנו חוקרים כיצד מערכות וחוויות יכולות להציע פתרונות לצרכים של יחידים, ארגונים והחברה בכללותה.

Future Cities

כיצד אנו מחדשים את המבנים והחללים המרכיבים את הסביבה העירונית שלנו?

ככל שיותר ויותר אנשים חיים בערים, כיצד נוכל להתאים את האדריכלות והעיצוב העירוני לצרכים המשתנים שלנו? מערכות בנייה וניהול חדשות יכולות לשפר את האיכות והפונקציונליות של מבנים פרטיים וחללים ציבוריים ולאפשר צורות חדשות של חיים קולקטיביים וברי קיימא.

Digital Realities

כיצד מערכות דיגיטליות יכולות לשפר את העולמות הפיזיים והווירטואליים שלנו?

טכנולוגיות דיגיטליות משנות את האופן בו אנו מציגים את עצמנו, כיצד אנו מתקשרים אחד עם השני וכיצד אנו חווים את העולם. בואו נחקור מה קורה בחוד החנית של הטכנולוגיה והדיגיטליזציה וכיצד זה ישפיע על האינטראקציות הפיזיות והווירטואליות שלנו.

Connected Living

 איך נחיה ביחד בעתיד?

נורמות חברתיות משתנות במהירות, פערים פוליטיים גוברים ודאגות סביבתיות, מאלצים אותנו למצוא דרכים חדשות לחיות, לעבוד ולשחק ביחד. בואו נגלה את השפעתה על הבתים ומקומות העבודה שלנו בזמן שאנו חוקרים אורח חיים שיתופי וידידותי לסביבה.

Contemporary Icons

אילו עיצובים יגדירו את תולדות האמנות?

לחפצי עיצוב יש תפקיד משתנה ללא הרף בעולם האספנים, הגלריות והתערוכות. בואו נגלה כיצד עיצוב מצטלב עם אמנות והיסטוריה, המגמות באספנות עכשווית והעסק מאחורי שוק העיצוב לאספנות.

Sustainable Products

העיצוב אשם בחלקו בשפע המוגזם של מוצרים בחיינו, אבל הוא יכול גם להציע פתרונות לכך. בואו נגלה מעצבים המשתמשים בתהליכים ובחומרים רדיקליים – מחומרים טבעיים כמו תפטיר פטריות ועד עורות טבעוניים מהונדסים – כדי להפחית בזבוז ולקדם יחסי אובייקט משמעותיים יותר. האם נוכל לעבור מגרין ווש לכלכלה מעגלית באמת?

סיור על פי מיקום גיאוגרפי - מתחמי תצוגה

שימו לב שלמשל אם בחרנו Strijp S נפתחו לנו כל התערוכות שמוצגות שם ואנו יכולים לבחור תערוכה מסויימת ובהמשך העמוד יוסבר עליה וכיצד להגיע אליה. תאמינו לי זה אינסופי.

בנוסף ניתן לבחור תערוכות גם לפי זמנים או דיסיפלינות.

בדרך לכל המקומות יש גרפיטים נפלאים, בניינים מרתקים ועוד הפתעות. הנה עצירת אופניים בדרך ל- Strijp S.

בפוסטים הבאים אספר על מתחם נושא, פרוייקט מעניין ועוד כשחלק יעמדו בפני עצמם וחלק יהיו מקבץ שכזה.

שלכם
בעיצובית מדוברת,

מינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא