The Venice Biennale 2022

וונציה אהובתי. אמנם בוטלה לי הטיסה אבל אני בדרך (לא דרך) אליך...

הגעתי. וזה לא היה פשוט. 5 שעות לפני השעה המיועדת לטיסה הודעת ווטסאפ של אל על בישרה על ביטולה. חילופי הודעות עם בנות נוספות בווסטאפ של סיור האומנות של חגית פלד רותם לוונציה (הסבר בהמשך), לא הניבו תוצאות. 

חוסר וודאות זה שם המשחק. הסתערתי על המחשב בנסיון לאתר טיסה חלופית. הזמנתי. שעה אחר כך קיבלתי הודעה ״מצטערים לא נותרו מקומות״. נכנסתי שוב. על אדי אמונה אחרונים של ״יהיה טוב״ לחצתי אנטר על טיסה לרומא ומשם קונקשין לוונציה. יש! חמש בבוקר אני שם. אוי זה שתיים בלילה למעשה. טוב אז לא נישן.  העיקר שנגיע. 

בנתיים , בצד השני, בוונציה, מחכה לי נדב, בני.  נדב, משוחרר צבא טרי מצטרף אלי במסע אמנות באטליה. זמן אם ובנה נדיר לפני שהוא ממשיך לטיול הגדול ואחר כך צולל ללימודים. סה״כ  12 יום שהפכו ל-11. חלום נכון? עכשיו רק צריך להפגש.

מה שאמור היה להיות קצת פחות מ-4 שעות, ישיר לוונציה, הפך לאינסוף (גם ברומא כמעט פספסתי את הטיסה כי היה איחור לשם והמרחק בין הירידה של טיסה אחת לעליה של טיסה שניה היה 3.6 ק״מ (!) בתוך שדה התעופה. מזל שלא עצרתי לקפה או שירותים). נחתנו. 

המסע מתחיל – הנקודה הראשונה וונציה – 5 ימים בביאנלה ה-59 לאמנות. על הביאנלה אכתוב לחוד. כאן אספר ובעיקר אראה טעימות מוונציה.

שלטי פרסומת מעצימים כבר בשדה התעופה

The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022

“I hope the world is ready for me” – קרא לי השלט בצורה מעצימה מפרסומת של ולנטינו. בתחתית המדרגות כבר היתה יצירת אמנות עם קריצה לילדי המהגרים מאוקריאנה. 

עליתי לקומת הסירות ושם נפגשתי עם שלוש בנות נוספות שהיו בדרך לסיור של חגית. קפצנו לסירה, המיים החלו לעשות את שלהם ולאט לאט התקרבנו למרכז.

נהג מונית הסירה מוביל אותנו בביטחה בין התעלות לתחנה שאמורה להיות קרובה למלון. הבתים בדרך כל כך יפים. גם אם הם מתקלפים, נאבקים במיים להשאר איתנים, נלחמים לא לשקוע כמו עירם, הם עוטפים אותך בחום, צבע והיסטוריה. 

The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022

העובדה שאנו נעים בתעלות בין מבנים גרמה לי לאבד חוש כיוון  לחלוטין. טלפון לנדב שנמצא ממש ליד הקפיצה אותו הישר לחיבוק ואנו בדרך למלון. התמקמות מהירה שלי, כוס קפה משהו, לאכול ולהצטרף לסיור שכבר החל.

המלון שהזמנתי היה מושלם: Hotel Al Codega. הוא ממוקם בתוך חצר פנימית שנראית כאליו נלקחה מהסרטים. אישית הייתי בטח חולפת על הכניסה אבל נדב התמקם פה יום קודם וידע ישר כיצד לנווט ולהסביר לי איך אני מוצאת את המקום לבד.

המלון המושלם: Hotel Al Codega

The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022

קצת על וונציה

וונציה היא למעשה 119 איים קטנים, שהתנועה ביניהם היא בתוך 150 תעלות שמפרידות ביניהם ועוד 400 גשרים. אין פה רכבים. עובדה המשפיעה בצורה כזו או אחרת על הגוף והנפש. אולי זה החיפוש התמידי אחר שיווי משקל בהתנהלות על המים. אולי זה צליל הגלים המתנפצים? אולי עצם הידיעה שאנו מוקפים מים? תחושה שחזרנו לרחם? קשה לענות על זה. משהו בהוויה מרגיש שונה. ואולי זו רק אני?

למי שלא מכיר את ההיסטוריה של העיר אציין שהוונציאנים מילאו במשך הזמן (מאז המאה ה-12) את המרחקים בין האיים בחול ויצרו בסופו של דבר עיר חצוייה לשניים על ידי ה- Grand Canal. בינהם קיימות תעלות נוספות. כיום וונציה בסכנת היכחדות בגלל שהקרקע עליה היא יושבת שוקעת ומפלס המים עולה. עוד סיבה לרוץ ולבקר בה.

The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022
The Venice Biennale 2022
רחבת כיכר סן מרקו ובזילקת סן מרקו בצלע המזרחי של הכיכר. האייקון של וונציה
מגדל הפעמונים. ממנו יש תצפית על כל העיר
ארמון הדוג׳ה משמאל
האריה של וונציה
The Venice Biennale 2022

מחשבה ToGo

אנו נוטים לחרוץ דעות על מקומות, כנראה גם על אנשים, לפי סיטואציה אחת. לפעמים אהבה מגיעה ממבט שני, מקונטקסט, מגיל. שיעור על שיפוט דרך מסע בעיר אחת.

שלכם בעיצובית מדוברת,
מינה פורטנוב

לחצו על אחת התמונות וצאו למסע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד בנושא